Football

16-4A 2016 All District Selection


2016

16-4A

Football

All District Selection

(* denotes unanimous selection)

 

Most Valuable Player

School: Rio Hondo  Name: John Bush  Class: JR Position: QB

School: Port Isabel  Name: Omar Silva Class: SR Position: RB

 

Offensive Player of the Year

School: Raymondville  Name: Daniel Gutierrez  Class: JR Position: QB

 

Defensive Player of the Year

School: Raymondville  Name: Darian Cortez  Class: JR Position: LB

 

Newcomer of the Year

School: Orange Grove  Name: Coleman King  Class: Soph Position: QB

 

Coach of the Year

School: Rio Hondo Name: Rocky James

School: Port Isabel Name: Monty Stumbaugh

School: Orange Grove  Name: Scott Pugh

 

Quarterback

1st Team:  School: West Oso  Name: Chris Valdez  Class: SR

2nd Team:  School: Port Isabel  Name: Cesar Aguilera  Class: Soph

 

Running Backs

1st Team:

School: Orange Grove Name: Tommy Aguilar  Class: JR *

School: Raymondville  Name: Marcus Capetillo  Class: Soph *

School: Rio Hondo  Name: Daniel Vasquez  Class: Soph

2nd Team:

School: Port Isabel   Name: Carlos Orduna  Class: SR

School: Port Isabel  Name: Travis Camacho Class: JR

School: Orange Grove  Name: Jerrod Fuhrken  Class: Soph

School: Progreso Name: Steve Alaniz  Class: SR

 

Tight Ends

1st Team: School: Port Isabel   Name: Jesus Saldivar  Class: JR

2nd Team:  School: West Oso Name: Felipe Gomez  Class: Soph

Honorable Mention

School:  Raymondville Name: Justin Noyola  Class: SR

School: Rio Hondo Name: Javier Guzman  Class: SR

 

Center

1st Team: School: Rio Hondo  Name: Jacob Martinez  Class: JR

2nd Team: School: Port Isabel  Name: Engel Silva  Class: JR

Honorable Mention

School: Orange Grove  Name: Jose Solis  Class: SR

School: Raymondville Name: Domingo Guajardo  Class: SR

 

 

 

Guards

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Ty Rhyner  Class: JR

School: Port Isabel  Name: Oscar Del Abra  Class: SR

2nd Team

School: Orange Grove  Name: Galen Gallagher  Class: JR

School: Raymondville  Name: Jaylon Grimaldo  Class: SR

Honorable Mention

School: West Oso  Name: Angel Rodriguez  Class: SR

School: Orange Grove  Name: Joziah Botello  Class: SR

 

Tackles

1st Team

School: Rio Hondo Name: Andres Alaniz  Class: SR

School: Orange Grove Name: Hunter Wells  Class: SR

School: Port Isabel Name: Joseph Ian Torres  Class: SR

2nd Team

School: West Oso Name: Barry Hernandez  Class: SR

School:  Raymondville Name: Jacob Zepeda Class: SR

Honorable Mention

School: West Oso Name: Barry Sanders Class: SR

School: Raymondville Name: Jacob Zepeda  Class: SR

School: Rio Hondo Name: Ric Serna  Class: JR

 

Wide Receivers

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Erik Pizarro  Class: JR *

School: West Oso  Name: Craig Clemons  Class: Soph *

School: Orange Grove  Name: Ethan French  Class: JR *

School: Orange Grove  Name: Jeremy Nino  Class: JR

School: Raymondville Name: Justin Noyola  Class: JR

2nd Team

School: Rio Hondo   Name: John Salinas  Class: SR

School: Rio Hondo   Name: Albert Adames  Class: SR

School: Progeso  Name: Rey Garcia Class: SR

School: Orange Grove  Name: Scott Meyer  Class: JR

School: Orange Grove Name: Chris Lauer Class: SR

School: West Oso Name: Kwamin Huff Class: SR

Honorable Mention

School: Port Isabel  Name: Daniel Martinez  Class: Soph

School: Port Isabel  Name: Jeremy Martinez  Class: JR

School: Raymondville  Name:  Xavier Ledesma Class: Soph

 

Place Kickers

1st Team: School: Rio Hondo  Name: Jose Alas-Meza  Class: JR

2nd Team: School: Raymondville Name: Julian Ramirez   Class: SR

Honorable Mention

School: West Oso Name: Armando Sarmiento  Class: Soph

School:  Port Isabel Name: Jair Prieto Class: Jr

 

Defensive Tackles

1st Team

School: Rio Hondo Name: Marco Garcia Class: SR

School: Orange Grove Name: Galen Gallagher  Class: JR

2nd Team

School: Rio Hondo  Name: Juan Delgado  Class: JR

School: Port Isabel  Name: Angel Cacho  Class: Soph

School: Raymondville  Name: Rudy Tijerina  Class: Soph

Honorable Mention

School: Port Isabel  Name: Juan Apango  Class: SR

 

Defensive Ends

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Santiago Mendoza  Class: SR *

School: Port Isabel Name: Christopher Bode Class: SR

2nd Team

School: West Oso Name: David Coats  Class: SR

School: Orange Grove Name: Tanner Garcia  Class: JR

Honorable Mention

School: Port Isabel Name: Dylan Athanas  Class: SR

School: Rio Hondo Name: Angel Rodriguez  Class: SR

 

Linebackers

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Andres Vasquez Class: SR

School: Rio Hondo Name: Ethan James  Class: SR

School: Port Isabel  Name: John Ray Martinez Class: SR *

School: West Oso  Name:  Keon Hodge  Class: SR

2nd Team

School: Orange Grove  Name: Kyle Ortiz  Class: SR

School: Port Isabel Name: Brian Chavez Class: JR

School: Progreso Name: Esteban Silva  Class: SR

School: Raymondville  Name: Noe Zambrano  Class: Soph

Honorable Mention

School: West Oso  Name: Edward Garza Class: SR

School: Port Isabel  Name: Pedro Cesnes  Class: JR

School: Raymondville  Name:  Adolfo Ramirez Jr.  Class: SR

School: Rio Hondo  Name: Eric Villarreal  Class: SR

 

Secondary

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Ruben Hernandez Class: JR

School:  Orange Grove Name: Jose Aguilar Class: Soph *

School: Port Isabel  Name: Enrique Gonzalez  Class: SR *

School:  Raymondville Name: Jacob Posas  Class: Soph

2nd Team

School: Rio Hondo  Name: Jesse Atkinson Class: SR

School: Rio Hondo  Name: John Salinas  Class: SR

School: West Oso   Name: Chris Valdez  Class: SR

School: Port Isabel  Name: Jeremy Martinez Class: JR

Honorable Mention

School: Progreso Name: Rey Garcia  Class: SR

School: West Oso  Name: Keaaron Sanders Class: JR

School: Orange Grove Name: Jeremy Nino  Class: JR

School: Progreso  Name: Justin Sifuentes  Class: SR

School: Raymondville Name: Dereck Kafka  Class: JR

School: Rio Hondo  Name: Albert Adames Class: SR

 

 

 

Punter

1st Team

School: Rio Hondo  Name: Josiah Ortega  Class: Soph

School: Port Isabel  Name: Jesus Saldivar  Class: JR

School: Raymondville  Name: Deion Castillo  Class: Soph

 

Kick Returner

1st Team: School: Rio Hondo  Name: Erik Pizarro  Class: JR

2nd Team: School: Progreso Name: Rey Garcia  Class: SR

Honorable Mention

School: Port Isabel Name: Daniel Martinez  Class: Soph

School: Raymondville  Name: Marcus Capetillo  Class: Soph

 

Honorable Mention

West Oso

Joe Garcia SR, Darius Bouldin SR, Joey Rodriguez SR, Joshua Sturgeon SR

 

Progreso

Manuel Flores SR, Jesus Torres SR, Arturo Aleman SR, Jose Medrano Soph

 

 Raymondville

Alfredo Rodriguez JR, Efran Zamorano SR, Jose Chavarria SR, Deion Castillo Soph, Royse Joe SR, Efrain Perez JR, Matthew Villarreal SR, Tristan Rodriguez SR, Richard Ramirez SR

 

 Port Isabel

Isaiah Reyes JR, Erick Garza JR

 

Rio Hondo

Sabino Davila JR, Zach Valladarez SR, Troy Macias Soph, Frank Hernandez Soph, Zeke Rodriguez SR, Roman Rodriguez SR, Lupe Garcia SR, Lupe Ortega JR

 

Orange Grove

OJ Torres, Gustavo Aguilera, Will Wright, Aaron Alvarado, Elijah Valencia, JR Martinez, Jose Soliz, Josiah Botello, Clayton Stephens

 

Leave your vote

15 points
Upvote Downvote

Total votes: 17

Upvotes: 16

Upvotes percentage: 94.117647%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 5.882353%

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top

Hey there!

or

Sign in

Forgot password?

Don't have an account? Register

Close
of

Processing files…