Connect with us

Harlingen ISD

Five Valley Boys Teams Make TABC Preseason Statewide Basketball Rankings

Published

on

Five Valley Boys Teams Make TABC Preseason Statewide Basketball Rankings

The boys high school basketball season is almost underway, with the first games allowed by UIL rules scheduled for Friday, November 10th. In preparation for that, the Texas Association of Basketball Coaches has released their preseason rankings. Five local boys teams made the cut, with McAllen Rowe and Harlingen South coming in 24th and 25th in Class 6A while Santa Rosa is ranked 22nd in 3A. Among private school programs, Brownsville First Baptist is the 8th ranked team in TAPPS 3A, and Edinburg Harvest is 5th in TAPPS 1A.

Here are the complete 2017-2018 TABC Preseason Boys Basketball Rankings (local teams in bold):

Boys – Class 6A

1.

Austin Westlake

2.

Denton Guyer

3.

Houston Sam Houston

4.

South Garland

5.

Desoto

6.

Cy Falls

7.

Katy Tompkins

8.

Spring Dekaney

9.

FB Bush

10.

Lake Travis

11.

SA Wagner

12.

South Grand Prairie

13.

North Crowley

14.

Atascocita

15.

Klein Forest

16.

Rowlett

17.

College Park

18.

Dickinson

19.

Odessa Permian

20.

Laredo Alexander

21.

Dallas Jesuit

22.

Cibolo Steele

23.

Arlington Bowie

24.

McAllen Rowe

25.

Harlingen South

Boys – Class 5A

1.

Northwest

2.

Waxahachie

3.

Timberview

4.

Austin LBJ

5.

Dallas Kimball

6.

PA Memorial

7.

Manvel

8.

Denton Ryan

9.

CC Veterans Memorial

10.

EP Andress

11.

Midlothian

12.

Little Elm

13.

FB Elkins

14.

FW Wyatt

15.

Birdville

16.

Lancaster

17.

SA Houston

18.

Boerne Champion

19.

Bryan Rudder

20.

Houston Madison

21.

Dallas Wilson

22.

South Oak Cliff

23.

Pflugerville Connally

24.

EP Burges

25.

Prosper

Boys – Class 4A

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

Seminole

4.

Lincoln

5.

Carter

6.

Brazosport

7.

Waxahachie Life

8.

Center

9.

Connally

10.

West Oso

11.

Wilmer Hutchins

12.

Abilene Wylie

13.

Wharton

14.

Hirschi

15.

Kennedale

16.

Estacado

17.

Boerne

18.

North Forest

19.

Little Cypress Mauriceville

20.

Somerset

21.

Hardin Jefferson

22.

Argyle

23.

Athens

24.

Burkburnett

25.

Paris

Boys – Class 3A

1.

Bowie

2.

Jarrell

3.

Brock

4.

Schulenburg

5.

Ponder

6.

East Chambers

7.

Nocona

8.

Peaster

9.

Cole

10.

Madison

11.

Wall

12.

Van Vleck

13.

Mt Vernon

14.

MP Chapel Hill

15.

Teague

16.

Pollok Central

17.

Commerce

18.

Van Alstyne

19.

LaMarque

20.

Kountze

21.

Canadian

22.

Santa Rosa

23.

Odem

24.

Newton

25.

Crane

Boys – Class 2A

1.

Tenaha

2.

Thorndale

3.

Martins Mill

4.

Big Sandy

5.

Dal. Big Sandy

6.

San Augustine

7.

Abernathy

8.

Port Aransas

9.

Neches

10.

Muenster

11.

West Texas

12.

Kerens

13.

Pineywoods

14.

Clarksville

15.

Lockney

16.

Snook

17.

Albany

18.

Stamford

19.

Shelbyville

20.

Lee Academy

21.

Alto

22.

Celeste

23.

Weimar

24.

Clarendon

25.

Sam Rayburn

Boys – Class 1A

1.

Lipan

2.

Nazareth

3.

Laneville

4.

Borden County

5.

Shamrock

6.

Buena Vista

7.

Graford

8.

Milford

9.

Meadow

10.

New Home

11.

Calvert

12.

Valley

13.

Eula

14.

Waelder

15.

May

16.

Slocum

17.

Saltillo

18.

Slidell

19.

Coolidge

20.

Ropes

21.

Happy

22.

Miller Grove

23.

Yantis

24.

Texline

25.

Richland Springs

APPS 6A/SPC BOYS TEAM RANKINGS

1.  BISHOP LYNCH

2.  PRESTONWOOD

3.  HOUSTON CHRISTIAN

4.  CONCORDIA LUTHERAN

5.  HOUSTON ST THOMAS

6.  KINCAID

7.  GREENHILL

8.  NOLAN CATHOLIC

9.  CENTRAL CATHOLIC

10.  TCA

TAPPS 5A BOYS TEAM RANKINGS

1.  HOUSTON WESTBURY

2.  TRINITY CHRISTIAN CEDAR HILL

3.  SAN ANTONIO CORNERSTONE

4.  HOUSTON 2ND BAPTIST

5.  FT WORTH CHRISTIAN

6.  SAN ANTONIO CHRISTIAN

7.  FRISCO LEGACY

8.  MIDLAND CHRISTIAN

9.  TYLER ALL-SAINTS

10.  LAREDO ST. AUGUSTINE

TAPPS 4A BOYS TEAM RANKINGS

1. LUBBOCK TRINITY CHRISTIAN

2.  HOUSTON NORTHLAND CHRISTIAN

3.  HOUSTON ST. THOMAS EPISCOPAL

4.  FTW LAKE COUNTRY DAY

5.  WACO VANGUARD

6.  WOODLANDS CHRISTIAN

7.  COLLEYVILLE COVENANT ACADEMY

8.  AUSTIN BRENTWOOD CHRISTIAN

9.  ARLINGTON GRACE PREP

10.  LUBBOCK CHRISTIAN

TAPPS 3A BOYS TEAM RANKINGS

1.  Dallas Yavneh

2.  Kerrville Our Lady of the Hills

3.  Beaumont Legacy

4.  Dallas The Covenant

5.  Willow Park Trinity

6.  Ft. Worth Calvary

7.  San Antonio Lutheran

8.  Brownsville First Baptist

9.  Temple Central Texas Christian

10. Bryan Brazos Christian

TAPPS 2A BOYS TEAM RANKINGS

1.  Sherman Texoma Christian

2.  Austin Waldorf

3.  Lubbock All-Saints

4.  Bryan Allen Academy

5.  Dallas First Baptist

6.  Baytown Christian

7.  New Braunfels Christian

8.  Huntsville Alpha Omega

9.  Conroe Covenant

10.  Longview Christian Heritage

TAPPS 1A/OTHER BOYS TEAM RANKINGS

1.  Granbury North Central Texas

2.  DeSoto Canterbury

3.  San Antonio Legacy

4.  Kingwood Covenant

5.  Edinburg Harvest

6.  Fredericksburg Heritage

7.  Alamo Macedonian

8.  Wichita Falls Notre Dame

9.  Athens Christian Prep

10. Houston Southwest Christian

Leave your vote

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Harlingen ISD

Game time

Published

on

By



Game time




Source

Continue Reading

Harlingen ISD

Wow….isn’t that something! Way to go Sepp! TOUCHDOWN! BTW…that went for a…

Published

on

By



Wow….isn’t that something! Way to go Sepp! TOUCHDOWN!

BTW…that went for an 80 yard rushing TD!

Why We Love Sports Today: Sepp Shirey, who has cerebral palsy, lived out his football dreams by scoring a TD on Senior Night.


Source

Continue Reading

Harlingen ISD

‪Ralph Castellanos punches it in for a 2 yd TD, XP is no good.‬ ‪Cards 13‬ ‪Fal…

Published

on

By



‪Ralph Castellanos punches it in for a 2 yd TD, XP is no good.‬

‪Cards 13‬
‪Falcons 0‬
‪7:09 1Q ‬

#cardinalfootball #mtxe #gobigred #csnd




Source

Continue Reading
target="_blank"
Advertisement




Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Skip to toolbar